قرص لاکتول

لاکتوباسیلوس اسپروژنز ٫ فروکتوالیگوساکارید

نام اختصاصی

لاکتول

نام عمومی

قرص لاکتول

موارد مصرف و کاربرد

سندروم روده تحریک پذیر ، اسهال ناشی از روتا ویروس ، اسهال مسافرتی، اسهال ناشی از مصرف آنتی بیوتیک ، یبوست

مواد تشکیل دهنده

هر قرص روکش دار حاوی ۱۰ میلی گرم اسپور باسیلوس کواگولانس و ۱۰۰ میلی گرم فروکتو- الیگوساکارید می باشد.

عملکردهای فارماکولوژی و فارماکوکینتیک محصول

باسیلوس کواگولانس، یک باسیل گِرم مثبت است که به فرم اسپور شده می باشد و لاکتیک اسید تولید میکند. اسپورهای باکتری در شرایط مساعد رشد کرده و تعداد کافی سلول تولید میکنند که قابلیت تکثیر داشته ودر انجام عملکردهای حیاتی بدن دخیل می باشند. . ارگانیسم های تولیدکننده اسیدلاکتیک در واقع عوامل درمانی هستند که جهت اسیدی کردن محتویات روده به کار میروند و در نتیجه از رشد ارگانیسم های مخرب جلوگیری می کنند. این موجودات زنده برای حفظ و نگهداری فلور طبیعی سالم طراحی میگردند که به آن پروبیوتیک اطلاق می گردد. ارگانیسمی که قبلا مورد استفاده قرار می گرفت باکتری لاکتوباسیلوس بولگاریکوس می باشد که به طور طبیعی در شیر ترش یافت می شود، اما از انجایی که قابلیت رشد این ارگانیسم در روده دشوار است،بنابراین باکتری لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس که جزو فلور نرمال روده است؛ بیشتر مورد توجه قرار گرفت . ترکیبات حاوی گونه های متعدد لاکتوباسیلوس و دیگر ارگانیسم های تولیدکننده اسید لاکتیک در درمان اختلالات گوارشی و بیماری های واژینال مورد استفاده قرار گرفته است، اما شواهد محدودی جهت تایید مصرف موجود است. سایر ارگانیسم هایی که به عنوان پروبیوتیک مورد آزمون قرار گرفته اند شامل بیفیدوباکتریوم بیفیدوم و سایر گونه های بیفیدوباکتر، انتروکوکوس، گونه های استرپتوکوکوس و مخمر ساکارومایسس بولاردی است. ماست طبیعی منبع سرشاری از ارگانیسم های تولیدکننده لاکتیک اسید می باشد.

مقدار و نحوه مصرف

یک یا دو قرص سه بار در روز بعد از غذا و یا طبق دستور پزشک. با یک لیوان آب بلعیده شود . از جویدن قرص خودداری گردد. بیش از میزان تجویز شده مصرف نگردد.

موارد منع مصرف

لاکتول برای افرادی که به هر یک از ترکیبات آن حساسیت دارند و همچنین بیمارانی که پیوند عضو انجام داده اند، منع مصرف دارد.

عوارض دارویی

پروبیوتیک ها به خوبی تحمل می شوند. شایعترین عوارض جانبی ناشی از مصرف پروبیوتیک ها شامل اختلالات گوارشی مانند نفخ و یبوست می باشد.

احتیاط مصرف

لاکتوباسیلوس، در صورت استفاده خوراکی احتمالاً بی خطر است. در هنگام درمان با آنتی بیوتیک ها، رعایت فاصله تجویز حداقل ۲ ساعت با پروبیوتیک ها ضروری است. همچنین در افراد با نقص ایمنی مصرف آنتی بیوتیک ها با احتیاط انجام شود. افرادی که با مصرف رژیمهای غذایی حاوی فیبر به عوارض گوارش مبتلا میگردند، باید در استفاده از فروکتو الیگوساکاریدها احتیاط کنند.

تداخلات دارویی

لاکتوباسیلوس ممکن است در بیمارانی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مانند سیکلوسپورین، تاکرولیموس، آزاتیوپرین و داروهای شیمی درمانی مصرف می کنند، باعث ایجاد عفونت شود.

هشدار

لاکتوباسیلوس، در صورت استفاده خوراکی احتمالاً بی خطر است. در هنگام درمان با آنتی بیوتیک ها، رعایت فاصله تجویز حداقل ۲ ساعت با پروبیوتیک ها ضروری است. همچنین در افراد با نقص ایمنی مصرف پروبیوتیک ها با احتیاط انجام شود.

موارد مصرف در دوران بارداری و شیردهی

احتمالا استفاده از فرآورده حاوی لاکتوباسیلوس در دوران بارداری و شیردهی بی ضرر است اما با این وجود در دوران بارداری و شیردهی با احتیاط مصرف شود و حتما قبل از مصرف این مکمل با پزشک مشورت نمایید.

اطلاعات بسته بندی

۲ بلیستر ۱۵ عددی به همراه برگه راهنما داخل جعبه

شرایط نگهداری و ذخیره سازی

در دمای کمتر از ۳۰ درجه سانتی گراد، دور از نور و رطوبت نگهداری شود. دور از دسترس کودکان قرار گیرد.

کشور تولید کننده

ایران

شرکت تولید کننده

تولید شده در شرکت داروسازی کیش مدیفارم
دارنده نام تجاری : آباداروطب

آرم شرکت تولید کننده

KishmedipharmaAbbadarou TebNaturesonly IranLactol logo

شناسه کالا

5679411223386959